Olen nüüdseks Põhja-Norras asuvat Lofootide saarestikku külastanud juba kuus korda ja nüüd on lõpuks paras aeg oma lemmikkohti teistegagi jagada.

Kindlasti ei pretendeeri allolev absoluutsele tõele, kuid usun, et kasu võib sellest kirjatükist olla nii mõnelegi saarestikku külastavale fotohuvilisele. Kuna kõiki kohti, mida külastada, oleks kirja panna suhteliselt võimatu, siis toon välja oma 5 lemmikkohta Lofootidel, mis mulle igaveseks mällu (ja mälukaardile) on jäädvustatud ning kuhu oleksin nõus kasvõi hommepäev tagasi minema.

- REKLAAM -

Reine

https://goo.gl/maps/FLdxhs8orAh4zt18A

Kaluriküla, mis juba ammustel 70ndatel valiti Norra kauneimaks külaks. Pildistamiskohti leiab igal nurgal ning vaadata on oi-kui-palju.

Kohe külakese kõrval on Reinebringeni mägi (kõrgus 448 m), mille (peaaegu) tippu viib trepp – kokku 1560 kivist astet. Vaade, mis mäetipust avaneb on hingemattev. Ronimist on omajagu, kuid peaks olema enamusele jõukohane.

Reinest paari kilomeetri kaugusel asub Hamnøy külakene, kus on üks üsna klassikaks saanud pildistamiskoht suure silla kõrval.

Henningsvær

https://goo.gl/maps/dcNZHsyZQNuA8Tfs7

Kuigi ka Reine on kena, siis minu silmis on kahtlusteta Lofootide kõige ilusam kaluriküla siiski Henningsvær. Ja nimetuse – Lofootide Veneetsia – on ta auga ära teeninud.

Ilmselt on kõik näinud pilte kaljude ja mere vahel olevast jalgpallistaadionist – just Henningsværis see asubki. Küla kõrval asuva mäe otsa ronides avanevad suurepärased vaated nii külale kui ümbruskonnale.

Uttakleiv

https://goo.gl/maps/Wt66aPTCsMxDVVK18

Üks imeline rand, mis on saanud palju tunnustust erinevate tiitlite näol – muuhulgas sai see nii Euroopa kui maailma kõige romantilisema ranna tiitli. Ranna kõrval asuvas külas elab kõiges 22 püsielanikku, aga randa külastab aastas üle 250 000 turisti. Tegemist on kohaga, mida sõnadega on keeruline kirjeldada ning mille ilu ka fotod ei suuda täielikult edasi anda. Üheks Uttakleivi märksõnaks on lisaks kividele ka lambad – neid jagub seal igale poole ja astudes tasub ette vaadata, kuhu jala paned 😊

Kvalvika

https://goo.gl/maps/aidqegJ7UxrWEyoH6

Taaskord üks rand, kus olles tundub, nagu oleksid maailma lõpus. Randa jõudmiseks tuleb ette võtta ronimine üle väikese mäekuru. Siin on türkiissinised lained kuldsetel liivadel ja vertikaalsed kaljud tõusevad pilvedesse – see on kindlasti Lofootide kauneim rand. Ja pilte vaadates tekib tahtmine neisse lainetesse sukelduda ja vees hullata… Aga veetemperatuur on seal kõigest 10-12 kraadi.

Ryten

https://goo.gl/maps/PCd6D44g4WnZjMdF8

Mägi, mis asub kohe Kvalvika ranna kõrval ning kust avaneb suurepärane vaade nii rannale kui ka ümbruskonnale. Mäe kõrgus on 534 meetrit. Tippu viib kaks erinevat rada. Üks (järsem ja raskem) viib läbi Kvalvika ranna, teine on pisut laugem ja kergem, samas aga pikem.

Üks tähelepanek või soovitus veel. Suvisel tipp-hooajal on inimesi (ja matkaautosid) väga-väga palju. Seega soovitan Lofoote külastada augusti teises pooles või isegi septembri alguses, kui suurem turismihooaeg on läbi – on tunduvalt rahulikum ja pingevabam olustik.

Teine asi, millega kindlasti arvestama peab, on ilm. See võib olla üsna heitlik ja ennustamatu. Augusti lõpus võib olla nii +2 kraadi  ja täiesti pilvevaba, kui ka +10, paks udu ning vihm ja kõva tuul. Aga fotograafil on pildistamist muidugi iga ilmaga 😊

Foto: Jan Lepamaa

Loodetavasti sai nii mõnigi fotohuviline siit inspiratsiooni, et ka ise Lofootidel ära käia. Kes on juba neid imelisi saari külastanud, võib kommentaaridesse oma lemmikkohtadest kirjutada.