Toimetusel õnnestus Fotoluksilt saada testimiseks ahjusoe Nikoni poolkaadersensoriga hübriidkaamera Z50, mis paistab silma kompaktsuse ja hea pildikvaliteediga. 

Senised Nikoni Z-seeria hübriidkaamerad on olnud kõik täiskaadersensoriga, nii et Z50 on Nikonite hulgas esimene omasuguste seas. Komplekt, millega tegime testpildid, oli varustatud KIT-objektiiviga Nikkor Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR.

- REKLAAM -

Teeme pilti

Esimest korda kaamerat sisse lülitades saab kasutaja pisikese ehmatuse osaliseks, kuna ekraanile ilmub mingi hoiatav kiri. Siis aga mõistad, et kiri palub objektiivi lahti keerata. Justnimelt, see KIT-objektiiv on justkui “pancake” ehk pannkook, mille saab keerata lahtisesse tööasendisse. See lihtne veerand keeret aga teebki Z50-st koos KIT-objektiiviga fantastiliselt kompaktse kaamera. Komplekt mahub muretult ka jopetaskusse, mis annab kaamera kasutamisele täiesti uue mõõtme. Samas ei ole suuruse arvelt kärbitud kasutusmugavust – käes hoida on seda pisikest tegelast mõnus ja turvaline.

Foto: Janek Laanemäe

Teravustamine on kiire ja täpne. Iseäranis oluline, et ka peaaegu pimedas saab süsteem teravustamisega kenasti hakkama. Ainuke asi, mille kallal nuriseda, on pikemas otsas kasutatav minimaalne ava ja selleks on F/6,3. Kui tahaks mitte kõige parema valgusega siseruumis portreed teha, siis jääb seda lihtsalt väheks. Selge on aga see, et kompaktsuse eest tulebki lõivu maksta.

ISO

Kaameral on väga hea ISO taluvus, mis on saavutatud vähemalt osaliselt ka väiksema megapikslite arvu arvelt. Kui teistel sarnastel kaameratel on kasutusel 24MP ja suuremad resolutsioonid, siis Z50 kasutab 20,9 megapikslit. Aga oleme ausad, kes nutab seda 4 MP-d taga? 

Enamuste poolkaaderkaameratega tehtud pildid lähevad juba ISO 6400 peal väga koledaks. Kuid Z50 testpildid üllatasid tõsiselt. Isegi ISO 12800 juures tehtud piltidel on detailid näha ja müra üllatavalt vähe. See on meie lühikest valget aega arvestades tõsiselt hea uudis! 

Foto: Janek Laanemäe
Z50, 16mm, f3,5, ISO 12800, säri 1/30

Video

Filmimiseks on Z50 justkui loodud. Teravustamine toimub hääletult, kiiresti ja täpselt. Samuti on just 16-50 mm vahemik piisav siseruumis ja igapäevasündmuste jäädvustamiseks. Lasteaias kontserdi filmimisel saab laia üldplaani salvestada, vajadusel aga esinejat taustast esile tuua. Kaamera kompaktsuse tõttu on kasutamine kindlasti palju mugavam, kui suure nutitelefoniga vehkides.

Kõnekaks argumendiks on loomulikult keeratav ekraan. Seda saab teha ka tagurpidi alla 180 kraadi, mis võimaldab näha ennast filmimise/pildistamise ajal. Sedasi on väga hea teha selfie’t või filmida vlogi tarvis. Ainuke kukalt kratsima panev koht on see, et ekraani saab 180 kraadi keerata ainult alla, selline tööasend aga välistab statiivi kasutamise. Kahjuks ei ole lisatud ekraani ülespoole keeramise võimalust, mis probleemi lahendaks.

Siseruumides on kaamera enda mikrofon hea kvaliteediga ja salvestab puhta heli. Loomulikult õues hakkab tuule tekitatav müra segama ja siis on tarvis lisamikrofoni kasutada, aga millise kaameraga sellist muret poleks?

Video seadete kasutamine on tehtud kiireks ja mugavaks. Ühe nupuga saab valida, kas kaamera on foto- või videorežiimil. See tähendab, et samu profiile saab sujuvalt kasutada nii pildistamiseks kui filmimiseks, olgu need automaatsed, manuaalsed või Nikoni poolt ette antud efektidega. Osad nendest eelsalvestatud efektidest on Nikoni kasutajatele juba ammusest ajast tuttavad (Miniature Effect, High Key, Low Key, jne), osad on aga uued. 

Menüü

Automaatne režiim on tegija. Proovisin väga palju olla sellises rollis, kus ei ole aega ega tahtmist enne igat pilti ava, säri ja iso paika sättida. Kaamera teeb eeskujuliku töö ära ja särikolmnurk on kenasti paigas. Kohati tundub, et isegi autofookus oskab su soove arvestada. Samuti toimivad näotuvastus ja objekti fookuses hoidmine väga hästi. Kui fotograaf enam ei soovi, et kaamera tema eest otsuseid teeb, siis saab paari klikiga minna üle täielikult manuaalsele juhtimisele, teha pika säriga öövõtteid ja katsetada muid loovaid lähenemisi.

Mis on halvasti?

Üks tõrvatilk meepotis on akuluuk, mille kinnitus on imepisike ja mis liigub küüneotsaga avades. Külma ilmaga hämaras akut vahetada on hirmus pusimine, see võiks ju palju turvalisem ja mugavam olla. Õnneks peab aku kaua vastu ja seda vahetama tihti ei pea. Kahjuks on ka kaamera ainuke mälukaart sellesama luugi taga.

Kokkuvõte

Mina näen Z50 kasutajatena peamiselt neid, kes soovivad teha nutitelefonikaameraga võrreldes paremaid pilte, kuid ei soovi kohmakat fotokotti kaasas kanda. Kuna Z50 pildikvaliteet on poolkaaderkaamera kohta väga hea, siis usun, et see leiab palju heakskiitu ka edasijõudnud kasutajatelt, sest eelkõige oma kompaktsuse ja lihtsasti käsitsemise tõttu sobib see hästi reisikaameraks.

Olulised tehnilised näitajad:

Sensor: poolkaader CMOS

Piksleid: 20,0 MP

Säriajad: 1/4000 kuni 30s, lisaks kasutatav Time ja Bulb

ISO: 100-51200 ja tarkvaraliselt laiendatav kuni 204800

Katik: elektrooniline ja mehhaaniline

Sarivõte: kuni 11 fps

90% sensori ulatusest on kaetud teravustamispunktidega (kokku 209)

Video: 4K

Wifi, Bluetooth ühendused

Hind Fotoluksis on 1099.00 € (koos 16-50mm KIT objektiiviga)

*Kõik näidispildid on töötlemata.

Foto: Janek Laanemäe
Z50, 16mm, f3,5, ISO 640, säri 1/125
Foto: Janek Laanemäe
Z50, 16mm, f3,5, ISO 10000, säri 1/60
Foto: Janek Laanemäe
Z50, 16mm, f3,5, ISO 3200, säri 1/125
Foto: Janek Laanemäe
Z50, 37mm, f5,3, ISO 3200, säri 1/100
Foto: Janek Laanemäe
Z50, 16mm, f3,5, ISO 12800, säri 1/60
Foto: Janek Laanemäe
Z50, 50mm, f22, ISO 100, säri 25s
Foto: Janek Laanemäe
Z50, 16mm, f22, ISO 100, säri 25s
Foto: Janek Laanemäe
Z50, 50mm, f6,3, ISO 3200, säri 1/60
Foto: Janek Laanemäe
Z50, 25mm, f4,2, ISO 2500, säri 1/125