Fotojutud avas uue teemarubriigi nimega „Nutifoto“, kuna mobiiltelefoniga pildistamine vallutab maailma ning mõned elukutselisedki fotograafid on juba esimesed tellimustööd telefoniga teinud. Telefoniga pildistamine on, et jääda ja seoses sellega hakkab aastakümneid profileiba maitsnud ja tänane nutifoto koolitaja Jaak Nilson meie lugejaid harima, kuidas telefoniga teha väärt fotosid.

Parim kaamera on see, mis teil parasjagu kaasas on.  See lause on isegi patenteeritud. Nii ongi, sest kas te viitsite alati rasket peegelkaamerat või veidi kergemat, kuid siiski kobakat hübriidi kaasas tassida? Samas on telefon koguaeg taskus. Pilt saab tehtud, mis sellest, et kvaliteet oleks suure peegelkaamera, hübriidkaamera või kompaktkaameraga tavaliselt parem. Me kipume sageli ületähtsustama foto tehnilist kvaliteet, kuid tegelikult on kõige tähtsam saadav emotsioon.

- REKLAAM -

Lapsed kodus möllavad ja soovite põnevaid hetki jäädvustada. Seni, kuni otsite oma kalli tehnika üles, on moment juba ammu möödas. Telefon aga on kusagil kapi serval ootamas. Pilti saate kohe seadmes töödelda ja soovi korral ka sõpradega jagada.

Foto: Jaak Nilson

On teemasid, kus pole vahet, millega pildistada ja on teemasid, kus telefoniga pildistamine pole mõeldav või on väga keeruline. Kiiresti liikuvad objektid, sport, loomad-linnud, ööfoto, nende jaoks pole telefonikaamera just parim lahendus. Olemasolevate sisseehitatud objektiividega ei pääse piisavalt lähedale, sageli on telefonil ka väike viide kaamera päästikule vajutamise ja pildi tegemise vahel.

Kuid mõistlik oleks läheneda keskmise hobifotograafi vaatevinklist. Esitage endale küsimus, mida te pildistate või mida te soovite pildistada?

Kui selleks on nö keskmine teemadevalik ehk mõni maastikufoto, perekonnaalbumi reisifoto, sünnipäev või lapsed, siis on telefonikaamera täiesti piisav. Telefoniga saab teha ka väga lihtsalt tootepilte sotsiaalmeediasse, kodulehele või e-poe tarbeks. Võimalik on ka teha algelisi makrofotosid.

Foto: Jaak Nilson

Küll aga tuleb uue telefoni ostmisel jälgida, et riistapuu oleks piisava fotograafilise võimekusega. Sellest aga edaspidi mõnes teises postituses. Soetades hea telefonikaamera langeb ära igavene peavalu, kas õige valik on Nikon, Canon, Sony või Fuji.

Olen näinud inimesi, kes raha kokkuhoiu tõttu ostavad endale odava kaamera ja siis ka kehvapoolse objektiivi. Huvi kasvades tekib küsimus, milliseid objektiive lisaks osta. Kõik see on väga kulukas. Telefoniga pildistades langevad need probleemid ära. Aja jooksul õpite iseend tundma ning kui tõesti on hiljem soov või vajadus mõne suurema pildimasina soetamiseks, siis on see juba ka teie jaoks lihtsam.

Kogemused on näidanud, et telefoniga pildistamine on väga intuitiivne tegevus ja seda just eriti algajatele. Kallis peegel- või hübriidkaamera nõuab juba rohkem fotograafiaalaseid teadmisi, et saada kvaliteetne tulemus.

Kui fotoaparaadi juures on rohelise kastikese ehk täisautomaatse režiimi kasutamine nö sõimusõna, siis telefoni automaatrežiim teeb teie eest juba palju töötlust ise ära – lisades fotole värviküllastust, muutes kontrastsust ja valge tasakaalu ehk tehes foto tonaalsust kas soojemaks või külmemaks, et see oleks silmale kena vaadata. Loomulikult saab ja tulebki teha ka piltidele järeltöötlust, see sobilikku formaati lõigata, korrigeerida heledust-tumedust jne. Ka sellest kirjutan juba järgnevates artiklites pikemalt.

Foto: Jaak Nilson

Telefonikaameraga pildistades on üks suurepärane võimalus veel. Äsja tehtud fotot saab kohe seadmes töödelda ja pilti sotsiaalmeedias jagada. See on meie elu igapäevane osa ning sellest ei saa üle ega ümber.

Ei ole midagi mõnusamat, kui loodusesse minna, taskus telefon kui pildistamisseade. Longid ning keskendud ümbritseva jälgimisele ja kui avaneb ilus vaade, siis teed pildi kohe ära. Ei pea vedama kaelas liigset raskust ja kaob ära „kohustus“ kaasas veetava kolaga kindlasti mingi korralik foto kätte saada.

Fotograafia algab mõtlemisest ja vaatamisoskusest. Tehniline seade on kui pintsel kunstniku käes, mis võimaldab pildistaja tunded, mõtted ja emotsioonid teistele nähtavaks muuta ja telefonist piisab enamustel kordadel küll.

Jaak Nilson on olnud üle 25 aasta elukutseline fotograaf. Tänasel päeval on ta keskendunud mobiilifoto koolitustele, lisaks on ta välja andnud mahuka (50 lk) Nutifoto e-raamatu, millega käib kaasas nii videoõpetus kui hilisem nõustamine. Selle kohta leiate rohkem infot siit.

Suurepärane ja soodne võimalus distantsõppeks praegusel kodukarantiini ajastul!