Kõlab nagu midagi kallist? Vale puha! Ministuudio ehitamine pole üldse kulukas, samas annab see põhimõtteliselt piiramatud pildistamisvõimalused ilma, et tülikas taust või ebaõnnestunud valgus terve pildi nihu keeraks.

Foto: Janek Laanemäe

Mänguruumi leiab igal pool. Kui sul on tükike klaasi (saab pildiraamist) ning jupp musta kangast, on tegelikult stuudiomaterjal juba olemas. Riie tuleb sättida klaasi alla ja pildistatava objekti taustaks ning põhimõtteliselt on ministuudio valmis. Pildistada saab praktiliselt kõike — nugadest ja kahvlitest kuni piparkoogivormideni välja, puuviljad takkatraavi. Oluline selliste katsetuste juures on see, et õpid korraliku koolituse jagu valguse ja varjude tasakaalu kasutama ning hakkad tunnetama kompositsiooni olulisust, mis minimalistlike fotode puhul ülioluliseks muutub. Objektid ei jookse ega lenda minema ja katsetamiskordi on lugematu arv, teiseks kontrollib fotograaf täielikult valguse tugevust ja suunda, mida saab pidevalt korrigeerida. Suureks eeliseks kodukootud ministuudio puhul on see, et tingimata pole vaja ka kalleid välklampe, sest paigal püsivate objektide puhul on võimalik sobilik valgus tekitada lihtsamate ja käepärasemate valgustitega nagu tasku- või laualamp, sest säriaeg pole põhimõtteliselt piiratud.

- REKLAAM -

Foto: Janek Laanemäe

Muideks, kui kodus on keraamiline pliit, siis ka selle peal on võimalik väga efektseid peegeldusi püüda, taustaks tuleb loomulikult musta kangast kasutada. Muidugi võib kõike eelnevat teha ka ilma igasuguse peegeldamiseta, sellisel juhul pole vaja klaasi ega pliiti, piisabki vaid kangast. Kui eelmiste harjutustega hakkab tekkima tunne, et valgus pole siiski päris õige ja oleks vaja ikka minna poodi, et osta peegeldi, hajuti, välk ja veel kümmekond asja, siis võtame korraks hoogu maha. Tegelikkuses on meil olemas kaks osavat kätt ja loovus ning vajadusel ka internet, kus on võtmeterminiks „do it yourself“ ehk DIY. Kui olemasolev valgusti on liiga tugev või tekitab seda liiga kitsa vihuna, siis tasub kasutada hajutit. Hajuti ei ole aga tingimata poekaup, vaid see saab olla igasugune läbipaistev materjal, mis tuleks valguvihu teele panna selliselt, et pildistatavale objektile langev valgus oleks pehmem ja hajusam. Kasutada võib täiesti tavalist A4 valget paberit või läbipaistvaid karbikesi. Oluline on katsetamine, sest kui üks abivahend ei pruugi anda soovitud tulemust, siis tasub ikka edasi otsida, mitte kogu plaani nurka visata.

Aga kui valgus tuleb valest suunast ja lampi ei saa mujale ka tõsta? Sellisel juhul saab valgust peegeldada! Peegeldi on samuti üks levinud fotograafi tööriist. Kiiresti ja lihtsalt saab seda kodus teha näiteks köögis leiduvast fooliumist. Võta tugevam papitükk või plastik ja kata see fooliumiga. Kui peegeldi töötab liiga äkiliselt, siis kortsuta enne foolium ära, tulemus on mahedam.