Eestis on palju häid fotograafe, kuid vähesed neist tegelevad mõtestatult oma veebilehe nähtavusega, mistõttu nii mõnigi kunde konkurendile võib libiseda.

Kujutagem ette, et olete otsustanud abielluda. Kõige muu kõrval vajate ju ka fotograafi. Kui parasjagu sõber soovitada ei oska või endal varasemad kogemused puuduvad, siis siirdub lõviosa inimestest otsingumootoritest, peamiselt Google’ist abi otsima.

- REKLAAM -

Kirjutate otsingusse näiteks „pulmafotograaf“ ja saate trobikond kodanikunimedega domeeninimesid, mille alla on ära märgitud, et tegemist on pulmafotograafiga. Selged pildid, kuskile tuleb peale klikata ja siis valima hakata. Ehk sellest piisabki? Mitte alati.

Eelneva ilmestamiseks toon paralleeli muust valdkonnast. Teil läheb autol näiteks starter rikki. Garantii on läbi, esindusest on kallis osta, seega nagu ikka, guugeldama! Otsing „auto varuosad“ annab terve hunniku segase nimega firmasid, kes kõik tegelevad autode varuosade müügiga. Aga ülla-ülla, kohe esimesel otsingulehel on olemas ka veebileht https://autovaruosad.ee/, millele peale klikates selgub, et nad pakuvad parimaid varuosasid juba aastast 1996! Olemas!

Nüüd kõigest järgemööda teises võtmes.

Kas õige domeen on võluvits? Ei ole. Kas õige domeen aitab? Aitab küll.

Kindlasti on kõik veebidega kokku puutunud inimesed kuulnud lühendit SEO. Tegemist on akronüümiga väljendist „search engine optimization“ ehk maakeeli kodulehe optimeerimine otsingumootoritele. SEO on pidev protsess, mille käigus sisestatakse kodulehe „kõhtu“ märksõnu, mida otsingumootorid ära tunnevad ja seetõttu selle märksõna otsijale lehekülge paremini kuvavad.

Kui iidsetel aegadel oli täpne ja märksõnana palju otsitud domeeninimi piltlikult öeldes pool SEO-st, siis viimastel aastatel see päris nii pole. Siiski, hoolimata oma osatähtsuse olulisest vähenemisest on domeeninimi SEO-le siiski toeks. Lihtsustatult saab väita, et kui panna kõrvuti kaks täpselt ühesuguse SEO-ga veebi ning ühel neist vastab (või väga sarnaneb) domeeninimi otsingusõnale, siis kuvab otsingumootor kattuva domeeninimega veebilehte ikkagi veidi kõrgemal. Nagu me teame, siis otsingumootorites käib asetuste üle kõva võitlus ja kui sind pole esimesel otsingulehel, siis sind pole ka olemas.

Teiseks oluliseks nüansiks on loomulikult usaldusväärsus. Kui sisestate otsingusse „pulmafotograaf“, aga esimesena kargavad näkku näiteks paulifotod.ee, matipildid.ee ja maripulm.ee, siis see pole päris see, mida te tegelikult näha tahate, ükskõik, kui ilusti domeenialune tekst kirjutatud on. Mäletate seda autovaruosade näidet eks? Ka pulmapiltniku otsingul tahaks ma klikkida domeenile pulmafotograaf.ee, mis paraku hõivatud, kuid passiivne on (omanikuks Fotopisik OÜ, mis kuulub suurepärasele fotograafile ja ilmselt ka äriliselt targale naisele nimega Kristiina Männik-Kivi).

Hakkasin uurima fotograafiaga seotud domeenide kättesaadavust ja igas segmendis, kus raha liigub, on hunnik domeene ripakil. Kõige puhtamaks on plats löödud pulma- ja droonifotode ning fotokoolituste puhul, aga ka seal mitte täielikult ning paljudel puhkudel on töö suisa tegemata jäänud.

Miks ma nimetan seda tegemata tööks?

Igal juhul tasub oma eduka kodulehe domeenile liiga lähedase kirjapildiga või pakutava teenuse sisuga sarnased domeenid teiste eest pihta panna – et nad ei saaks ülearu lihtsalt konkurentsi osutama hakata. Iseasi, mida nende kõikide domeenidega peale hakata. Nutikamad suunavad need põhilehele, et tekiks veelgi suurem tõenäosus kliendi leidmiseks. Suunamisel tuleb arvestada, et erinevate domeenide all kloonitud põhilehekülge poleks, sest Google on tark ja fotoettevõtjale tähendab selline trikitamine virtuaalses mõttes enesetappu ja suure vaevaga arendatud SEO hävitamist, sest otsingumootorite algoritmid on armutud.

Paar vihjet veel. SEO vaates on oluline ka domeeni vanus. Ehk näiteks 5 aastat vana domeen on usaldusväärsem, kui eile registreeritud. Isegi kui sa kohe ei plaani suurt äri alustada ja tahad jätkata hetkel paulifotod.ee-ga, on mõistlik huvipakkuv domeen ära registreerida. 10 eurot aastas, pole ju suur kulu?

Teine nüanss, mis samuti võib abiks olla – nimelt teab Google ka seda, kui kauaks on domeen registreeritud, seega on mõistlik registreering teha võimalikult pikaks ajaks. Nii teab otsingumootor, et tegu pole mõneks petuskeemiks registreeritud ajutise aadressiga, mis tuleb ja läheb.

Domeeninimesid valides püüa kasutada seal oma teenusega seonduvaid võimalikult täpseid märksõnu, ka see on abiks. Soovitatavalt otsi ikka .ee laiendiga domeene, mitte .net, .org või muud sellist, mis konkreetse riigiga ei ühendu.

Hea uudis on, et Eesti turg on väike ja spetsiifiliste otsingusõnade kasutamise hulk väga ahtake. Ilmselt saad erinevate domeenidega paremini pildile ka ilma igasuguse isuta kloonimispettuse peale minna, sest vähemalt minu seire näitas, et tõsiselt on kohalikest fotograafidest SEO-ga tegelenud ehk mõnikümmend ja nemadki ju tegutsevad erinevates niššides. Nii võibki juhtuda, et ainuüksi 5-10 lisadomeeni registreerimisel ja põhilehele suunamisega oledki konkurentidest otsingumootorites mitte just valgusaasta, aga siiski helikiiruse jagu ees.

Valik vabasid .ee domeene (nimekiri pole loomulikult täielik)

Zone.ee andmetel on pulmadega seotud domeenidest vabad:

Pulmafotograafia.ee

Pulmapiltnik.ee

Droonifotodomeene leidsin ühe:

Droonifotograafid.ee

Koolitusdomeenidest on olemas:

Fotokoolitaja.ee

Fotokoolitajad.ee

Perefotograafias on kättesaadavad:

Perefotod.ee

Perepildid.ee

Portreefotode puhul on valik hoopis lai:

Portreed.ee

Portreefotod.ee

Portreepilt.ee

Portreepildid.ee

Portreefotograaf.ee

Portreefotograafia.ee

Beebi- ja lastefotograafia puhul on aga nimekiri kõige pikem:

Beebipilt.ee

Beebipildid.ee

Beebifotod.ee

Beebifotograafid.ee

Beebifotograafia.ee

Lastepilt.ee

Lastepildid.ee

Lastefotod.ee

Lastefotograaf.ee

Lastefotograafia.ee

Lõpetuseks lisasin ka mõned vabad domeenid žanritest, kus raha eriti ei liigu, aga ehk pakuvad needki lugejale mingit inspiratsiooni.

Markofotograafias on pakkuda:

Makrofoto.ee

Makrofotod.ee

Makropilt.ee

Makropildid.ee

Makrofotograafia.ee

Makrofotograaf.ee

Looma- ja loodusfotograafias aga on valik selline:

Loomafoto.ee

Loomafotod.ee

Loomapilt.ee

Loomapildid.ee

Loomafotograaf.ee

Loodusfotograafia.ee

Loodusfotograaf.ee