Peagi on ukse ees sügiseste värvide aeg (ja ärge unustage ka värsket sügisvärvide fotokonkurssi), mil iga marjakest ja seenekest ajavad lisaks korilastele taga ka nutifotograafid. Annan paar näpunäidet sügishooajal pildistamiseks.

Mets pakub suurt põnevust ja korilastel on vilgas aeg. Sama on ka metsas ringi uitavate fotograafidega, sest lisaks marja- ja seenesaagi jahtimisele saab teha metsas ka väga huvitavaid pilte. 

Seenele-marjule minnes on telefon igaühel kaasas, mis teatavasti on esmane nõue pildi tegemiseks. Pealegi on harrastajate seas muutumas nutikaamera nö peavoolu kaameraks, sest tehniline võimekus on uuematel nutikaameratel väga hea ja seda eriti sügiseste ilmadega, sellest aga allpool pikemalt.

Mida jälgida?

Päike käib juba madalalt ja see tekitab sageli pikad varjud, fotodel tuleb soe punakas ja kollakas toon rohkem esile ning enam ei peagi ootama hiliste õhtutundideni, et pilti ülesäri eest kaitsta. Keskpäevane päike on veel suht suvine, aga metsas on ka see tihti puude võrade taga peidus.

- REKLAAM -

Tugeva päikese korral pole mets alati kõige õigem koht pildistamiseks, sest puud ja põõsad tekitavad tugevad varjud ning pilt jääb liialt kirju. Ühtlasi tuleb jälgida, et madala päikese korral ei jääks fotole iseenda varju. Tugeva päikepaistega sobivad pildistamiseks väga hästi lahtised ja avatud maastikud, põllud, veekogu ja raba, aga mitte mets.

Halb ilm on justkui loodud metsas luusimiseks. Mahe ja pehme valgus soosib sealset pildistamist.

Seente ja marjade pildistamiseks tuleb sageli end kükakile sättida, silmade kõrguselt tehtud foto pole ilus silmale vaadata. Jälgi alati, et nutikaamera objektiivid oleksid puhtad, selleks pole tarvis isegi eraldi lappi, ka kuiv, puhas ja pehme t-särk sobib oivaliselt.

Vastu valgust pildistamine nõuab sageli rohkem oskusi. Sel juhul jälgi, et valgus tuleks kas tagant või külje pealt. Külje pealt tulev valgus muudab pildi ka pisut ruumilisemaks. Kui pildistate vastu valgust, siis olgu pilt pigem pisut tumedam, et heledad osad ei oleks läbipõlenud. Need on kohad, kus puudub fotograafiline informatsioon ning isegi järeltöötluses ei saa seda enam palju parandada, väga hele koht läheb lihtsalt inetuks halliks tooniks.

Foto: Jaak Nilson

Suurte valgusvahemike puhul võiks katsetada HDR režiimi, mis annab pildile juurde värviküllastust ning tasandab ka suuri kontrastivahesid.

Uutel telefonidel on automaatika niivõrd hea, et võib vabalt neid kasutada, ilma seadete sättimisele liiga palju mõtlemata. Hea on ka see, et nutikas tarkvara teeb pildistaja eest sageli palju ise juba ära ning pilt ongi peaaegu töödeldud, kui kadreerimise hetkel sätitud heledus-tumedus on õige.

Lähivõtete puhul võiks kasutada ka lahtise ava efekti, kui see nutiseadmel olemas on. Režiim tuleb käivitada enne pildistamist ning hiljem saab osadel mudelitel ava suurust muuta. Viimane tähendab, et pildistades telefoni lainurkobjektiiviga jääb taust enamasti terav, aga lahtise ava efekti korral tuleb taust mõnusalt udune ja saate ise selle üle otsustada, mis ulatuses soovite võimalust kasutada.

Kui telefonil on optiline teleobjektiiv, siis võib lähivõtetel tausta hägustamiseks ka seda proovida. Katsetage ka ülilainurkobjektiivi, mis haarab kaadrisse palju ümbritsevat ning pakub uusi ja sageli dramaatilisi vaatenurki.

Paraku nõuab teleobjektiiv pisut rohkem valgust ja kui nutikaamera hämaras metsas pisut väriseb, siis tuleb pilt tihti udune. Seega proovige mitmeid erinevaid variante ja režiime ning leidke endale sobiv!

Võimalusel toetage telefon kusagile, et seade oleks stabiilne ning kasutage aegvõtet. Sel juhul saate nutikaamerat hoida kindlamini käes ning ei pea toksama teise käega vastu ekraani, mis põhjustab kohe seadme liikumist ning suurendab uduste piltide teket.

Ja lõpetuseks – ärge passige ainult maha, ka silmade kõrgusel või otse üleval on imelisi vaatepilte, mis väärivad jäädvustamist. Kui kohustuslikud pohlapildid on käes, on aeg hakata hoolikamalt ringi vahtima! 🙂

Foto: Jaak Nilson

Jaak Nilson on olnud üle 25 aasta elukutseline fotograaf. Tänasel päeval on ta keskendunud mobiilifoto koolitustele, lisaks on ta välja andnud mahuka (50 lk) Nutifoto e-raamatu, millega käib kaasas nii videoõpetus kui hilisem nõustamine. Erihinnaga e-raamatu kohta leiate rohkem infot siit.