Kairo Kiitsaku ilmateade fotograafidele ajavahemikuks 14.-15. september

Nädala alguses jõudis meile Kagu-Euroopast troopiline õhumass, mille mõjul tõusis õhutemperatuur mitmel pool üle +25°C. Paljudes vaatlusjaamades fikseeriti nii 9. kui ka 10. septembril uued päevarekordid. Septembri kõigi aegade soojarekord 30,3°C, mis mõõdeti 1. septembril 1992. aastal Tartu-Ülenurme meteoroloogiajaamas, jäi püsima.

- REKLAAM -

Suvisest kuumusest võime selleks korraks suud puhtaks pühkida. Edaspidi domineerib valdavalt edela- ja läänevool, mis toob meile Atlandi ookeanilt pidevalt uusi tsükloneid. Ilm muutub jahedamaks, tuulisemaks ja sajusemaks – sügis koputab juba uksele. Järgnevalt räägin sellest, mida kõike on oodata ilmarindel sel nädalavahetusel ning millega tuleb arvestada, kui on soov õue pildistama minna.

Laupäeval (14.09) katab madala rõhuga ala Põhja-Skandinaaviat ja Põhja-Soomet. Samal ajal survestab meid Atlandi kohalt üle Suurbritannia Lõuna-Rootsini ulatuva kõrgrõhkkonna põhjaserv. Reede ööl vastu laupäeva liigub veel hoovihmapilvi Läänemerelt Eesti suunas. Saartel ja rannikualadel püsib hoovihma võimalus ning ei saa välistada äikest, kuid fotograafidele äikesejahiks ma pigem suuri lootusi ei jagaks.

Päeval on vahelduva pilvisusega ja võrdlemisi tuuline ilm. Nii merel kui ka sisemaal lõõtsub tugev lääne- ja loodetuul. Pilvede liikumine kulgeb loodest idakagusse. Mitmel pool sajab hoovihma ja on äikeseoht. Õhtuks tuul nõrgeneb sisemaal, merel on mõõdukas. Sooja on päeval 11-15°C, öösel 5-14°C.

Sombune ilm on sobilik tormilainete jäädvustamiseks. Ilmselgelt on eelisseisus fotograafid, kellel on ligipääs rannikule – igasugused muulid ja sadamakaid annavad võimaluse jäädvustada uhkeid kaadreid, kui looduse jõud põrkub inimkäte poolt looduga. Lisaks on lainetavat merd väga efektne siledaks vahumassiks säritada, peaasi, et põnev esiplaan olemas oleks.

Laupäeva ööl vastu pühapäeva (15.09) jõuab Norra merele võimas madalrõhuala. Sellega seotud sajupilved laienevad kiiresti üle Skandinaavia Läänemerele. Lõuna poolt avaldab meile veel samal ajal mõju kõrgrõhuala põhjapoolne serv. Kahe rõhkkonna piirimail paisub ilm tormiseks. Öösel jõuab saartele lausvihm, mis levib kiiresti mandrile. Sadu on paljudes kohtades tugev.

Vastu hommikut algab kiire edelatuule tugevnemine saartel ja Liivi lahe ümbruses. Puhangud küündivad kuni 20 m/s ja võimalik, et üle sellegi. Hommikul demonstreerib sügis kõikjal oma tõelist palet – ilm on pilvine, sajune ja tuuline. Päeval eemalduvad sajupilved ida poole. Ilm on tormine. Tuul puhub läänest ja edelast. Saartel ja Liivi lahel on puhanguid 20-25 m/s. Soome lahel jäävad puhangulised tuuleiilid 17-20 m/s piiresse. Tugevat tuult jagub ka sisemaale. Sisemaal on oodata puhanguid tugevusega 13-18 m/s. Õhtul tuul oluliselt järele ei anna, vaid püsib tugevana. Sooja on päeval 11-16°C, öösel 3-14°C.

Seega läheb ka pühapäev fotograafidele sama lauluga edasi – tormine ilm, kõrged lained, tuule käes looka vajunud puud ja mõnusalt hall taevas laseb ka keskpäeval säriajaga mängida ja ainulaadseid pilte püüda!

Kairo Kiitsak on geograafiatudengist sünoptikahuviline, kelle ilmateated on hinnatud ka üleriiklike meediakanalite poolt.