Jaga sõpradega


Kairo Kiitsaku ilmateade fotograafidele ajavahemikuks 4.-6. oktoober

- REKLAAM -

Nädalavahetus tõotab tulla tunduvalt jahedam, sest põhja poolt saabub arktiline õhumass.

Reedel (4.10) võtab madalrõhuala kursi Lääne-Venemaalt kaugemale idakirdesse, kuid selle edelaserv ulatub veel Eesti kohale.

Samal ajal hakkab survet tegema põhja pool tugevnev kõrgrõhuala ja kuna tuul on põhjast ja kirdest, siis külma õhku tuleb aina juurde. Reedel (4.10) on Põhja-Eestis ilm pilvisem, aga Lõuna-Eestis on lootust selgimistele. Päeval tuleb sooja kõigest 3-8°C. Saartel ja põhjarannikul puhub mõõdukas põhjatuul, mujal on tuul nõrgem. Kuna arktiline õhumass liigub üle Läänemere, mis on tunduvalt soojem, siis selle kohal algab pilvede areng, mis jääb kestma mitmeks päevaks. Mere kohal arenevad rünksajupilved toovad põhjarannikule sademeid, mis muutuvad tahkemaks.

Ööl vastu laupäeva (5.10) langeb temperatuur mõnel pool juba miinuspoolele. Õhutemperatuur jääb öösel -2…+5°C vahele. Põhja poolt jätkub külmema õhu pealetung. Saju tõenäosus on suurim Põhja-Eestis ja saartel. Sadada võib nii vihma, lörtsi ja lumekruupe, aga ei saa välistada ka lund.

Vaevalt, et päris jõuluõhtust idülli fotograafidel jäädvustada õnnestub, kuid tasub siiski peale passida, sest miinuskraadide korral võib õhuke valge kate jääda puudele ja maapinnale tundideks. Ärge siis unustage, et päikesevarjuk kaitseb suurepäraselt objektiiviklaasil kiirelt sulavate lumeräitsakate vastu!

Laupäeval on pilves selgimistega ilm ja sooja on oodata 3-7°C. Pilvkate on jätkuvalt tihedam Eesti põhjaservas ja märksa hõredam lõuna pool, kus tuleb ka rohkem selgimisi. Pilved liiguvad lõuna poole, mistõttu sademeid võib esineda ka Lõuna-Eestis ja Ida-Eestis – nii vihma kui ka lörtsi kujul. Aga need sajuhood kipuvad olema nõrgad. Tuul puhub enamasti põhjast ja loodest. Sisemaal on tuul nõrk, aga saartel ja põhjarannikul mõõdukas. Õhtuks kõrgrõhkkonna mõju tugevneb läänest, kuid hoolimata sellest on meri endiselt võimeline uusi pilvi tootma, mis toovad saartele ja põhjarannikule sademeid.

Ööl vastu pühapäeva (6.10) on meie ilma kujundajaks Skandinaaviast üle Läänemere sirutuva kõrgrõhuala idaserv. Öösel on jahe ning vahelduva pilvisusega ilm. Õhutemperatuur on -4…+5°C Põhjarannikul ja saartel võib veel natuke hoovihma ja lörtsi sadada, pole välistatud ka lumi, kuna õhumass on juba piisavalt külm selleks ajaks.

Nagu näha, siis lumejahile saavad minna peamiseks põhjapoolsed elanikud ja saarlased, lõunaosariikide elanikud peavad sel nädalavahetusel leppima veel pilvede ja porilompide jäädvustamisega.

Päeval on vahelduva pilvisusega ja üsna jahe ilm. Kohati võib vähest vihma või lörtsi tulla, aga sadu on valdavalt nõrk. Enamus kohtades on ilm pigem kuiv. Tuul on nõrk ja puhub põhjast ning loodest. Sooja on päeval kõigest 3-6°C.

Kairo Kiitsak on geograafiatudengist sünoptikahuviline, kelle ilmateated on hinnatud ka üleriiklike meediakanalite poolt.

 

Jaga sõpradega


- REKLAAM -