Kairo Kiitsaku ilmateade fotograafidele perioodiks 5.-7. juuli

- REKLAAM -

Neljapäeval maad võtnud madalrõhkkond käivitab konvektsiooni, mille tulemusel tekivad rünksajupilved. Oodata on hoovihma ja äikest ning suure temperatuuri kontrasti tõttu võivad moodustuda ka vesipüksid!

Ilm tuleb sel nädalavahetusel väga heitlik. Reede (5.07) hommik algab paljudes kohtades suure sajuga. Varakult käivitub konvektsioon, mille mõjul areneb mitmel pool rünksajupilvi. Nendega kaasneb päeval hoovihm ja kohati äike. Juhin tähelepanu, et äikesed on taaskord lokaalsed – ei tule sellist äikest, mis oleks ülearu tugev ja liiguks üle kogu Eesti, kuid õigete töövahenditega on võimalik äikesepilvede liikumist jälgida ja välgufotod ära teha.

Lisaks on oodata vesipükse, mis lihtsustatult on veepealsed tornaadod. Tingimused nende tekkeks on reedel väga soodsad ja saarlastel ning hiidlastel soovitan silmad lahti hoida. Ohupiirkonna alla kuulub ka Liivi laht, mis tähendab, et tegelikult on võimalik vesipükse kohata kõikjal läänepoolsetel saartel ja ka Lääne-Eesti rannikul. Vesipükside pildistamine on kõva ehku peale minek, aga väärib katsetamist. Kaasa tuleb võtta muidugi soojad riided ja vihmakaitse nii endale kui fototehnikale. Kindlasti peab kaamera ees olema võimalikult pika fookuskaugusega teleobjektiiv, sest vesipüksid võivad pildistajast olla kilomeetrite kaugusel.

Soome lahel olev vihmasadu võtab öösel kursi mandrile. Tsükloni tagalas pöördub tuul põhja ning loodesse ja tugevneb. Saartel võivad loodetuule iilid küündida kuni 20 m/s ja üle sellegi, pole välistatud iiliti kuni 23-27 m/s, mis on Beauforti skaalal juba 10 palli ehk „tugev torm“. Tugev tuul puhub ka Liivi lahel. Mereäärsed tormifotod on fantastilised vaadata, kuid arematel fotograafidel soovitan hoopis kodus püsida – ekstreemsused jäägu ikka neile, kes ennast vaimselt ette valmistanud on! Kui soovite säriajaga mängida, siis tuleb kaasa võtta muidugi statiiv ja siinkohal veavad ultra-peened fiiberstatiivid alt. Et vähegi stabiilsust tagada, võtke statiivi jaoks kindlasti kaasa lisaraskus, millega kolmjalale tugevamat survet avaldada.

Laupäevaks (6.07) jõuab madalrõhuala juba teisele poole piiri Venemaa aladele. Selle lääneservas on õhumass ikka ebapüsiv. Pilved liiguvad loodest kagusse. Hoovihmadest pääsu ei ole. Areneb uusi rünksajupilvi, mis on võimelised ka äikest põhjustama. Äikeseoht on suurim Ida-Eestis ja Kagu-Eestis, seega ei pea välgufotodest suud puhtaks pühkima ka Eesti idapoolel elavad fotosõbrad.

Pühapäeval (7.07) võtab juba uus madalrõhuala merelt kursi Baltimaade suunas. Vastu pühapäeva hommikut jõuab sajuala Liivi lahele ja saartele ning levib seal edasi kirdesse. Päeval jõuab pöörise kese Liivi lahe kohale ning jätkab liikumist aegamisi idakirdesse Eesti suunas. Ebapüsivas õhumassis areneb paljudes kohtades rünksajupilvi, mis põhjustavad taas hoovihma ja võib esineda äikest. Merel püsivad soodsad tingimused vesipükside tekkeks.

Julgen öelda, et fotograafia mõistes on tulemas julgete piltnike nädalavahetus!

Päevased maksimaalsed õhutemperatuurid jäävad nädalavahetusel 14-20 kraadi piiresse.

Kairo Kiitsak on geograafiatudengist sünoptikahuviline, kelle ilmateated on hinnatud ka üleriiklike meediakanalite poolt.