Jaga sõpradega


Kairo Kiitsaku ilmateade fotograafidele ajavahemikuks 7.-8. september

Kalendri järgi on juba september, aga ilmad on praeguse aja kohta küllaltki soojad. Külma pärast veel kartma ei pea. Järgmise nädala alguses tuleb lõuna poolt soojust juurde, aga sel nädalavahetusel peab veel arvestama vihma võimalusega ja seetõttu on soovitatav vihmavarju enda läheduses hoida.

- REKLAAM -

Mida ilmarindel täpsemalt oodata on, sellest räägingi nüüd pikemalt.

Laupäeva (7.09) öösel ulatub Eesti kohale kõrgrõhuhari. Selle mõjul pilvkate sisemaal hõreneb ja sademeid oodata pole. Samal ajal paikneb Skandinaavia kohal madalrõhuala ja sellega seotud pilved jõuavad tõenäoliselt üle mere meie saartele ja kohati ei saa välistada seal hoovihma. Termomeetri näidud jäävad öösel +5…+10°C piiresse, rannikul on sooja 12-14°C.

Päeval oleme kahe rõhkkonna piirimail. Ida poolt mõjutab meie ilma ulatuslik kõrgrõhuala ning Skandinaavia poolt hakkab survet tegema uue madalrõhuala idaserv. Selline sünoptiline olukord soosib tuule tugevnemist. Lõunakaaretuul muutub tugevaks ainult saartel. Sisemaal on ilm tunduvalt rahulikum. Päeval püsib hoovihma võimalus peamiselt Lääne-Eestis ja Loode-Eestis. Ida-Eestis olulist sadu esineda ei tohiks. Õhutemperatuur on 15-20°C.

Nii et ehkki õues on soe, on pildistamiseks olud üpriski heitlikud. Päikesepaistet eriti pole, vahepeal võib sahmaka vihma saada, kuid ühe žanri jaoks on aeg ja olud väga soodsad. Metsaalused on marju, seeni ja kollakaid lehti täis – üks mõnus makrosessioon on sellise ilmaga väga põnev, ärge ainult niiskuskindlat lebamismatti maha unustage!

Pühapäeva (8.09) öösel on õhurõhk veel Eestis kõrge, kuid ilm on pilvine, sest lõuna poolt läheneb uus madalrõhuala. Öösel on sooja 10-14°C, rannikul kohati kuni 15°C. Madalrõhualaga seotud mõõdukas vihmasadu võib juba öötundidel Liivi lahele ning saartele jõuda. Vastu hommikut levib sajutsoon üle saarte ja mandri lääneosa põhja suunas. Kohati on sadu tugev. Päev tuleb pilvine ja mitmel pool sajab vihma. Sajupilved levivad Põhja-Eesti suunas.

Ilmamudelite kohaselt võib päev Eesti ida- ja kagunurgas märksa kuivemalt mööduda kui lääne ja põhja pool, aga õhtuks peaks ka sinna hoovihmapilvi jõudma. Sademete jaotus sõltub väga palju madalrõhuala liikumisest. Õhusooja on päeval 13-18°C. Tuul puhub valdavalt idast ja kagust. Sisemaal on see nõrk, saartel ja Liivi lahel enamasti mõõdukas. Järgmise nädala alguseks on märksa soojem õhumass juba Eestis ja termomeetri näidud küündivad paljudes kohtades kuni +20 kraadini ja üle sellegi. Näiteks teisipäeval (10.09.) võib meil õhutemperatuur küündida juba +24 kraadini.

Kairo Kiitsak on geograafiatudengist sünoptikahuviline, kelle ilmateated on hinnatud ka üleriiklike meediakanalite poolt.

 

Jaga sõpradega


- REKLAAM -