Fototehnika hinnad on Eestis võrreldes suurriikide poodidega üksjagu kallimad. Väikese turu valud on ka fotomaailmas ja ega paranemist pole loota, kui just mõni suur rahvusvaheline kett turgu sõna otseses mõttes üle ei võta.

Pole ju mingi uudis, et erinevad tootjad annavad allahindlusi vastavalt edasimüüja, riigi või regiooni müügimahtudele. On igati loogiline, et enam kui 80 miljoni elanikuga Saksamaal või üle 300 miljoni elanikuga USA-s müüakse fototehnikat täiesti teistes suurusjärkudes, rääkimata siis miljardiriikidest Indiast või Hiinast.

- REKLAAM -

Ometigi soovitame vähemalt kallima kraami ehk kaamerad ja objektiivid soetada kindlasti Eestist. Unustame patriotismi korraks ära, sest kapitalil rahvust pole ja läheneme asjale pragmaatiliselt. Korralikumad kaamerad, objektiivid ja droonid maksavad tuhandeid eurosid. Kui ostetud kaubaga midagi juhtuma peaks ja garantii Eestis ei kehti, on varasem sääst peenraha summa ees, mida kohalik margiesindus sulle remondiarvele kirjutab. Teine oluline faktor on aeg. Suurtes fotokettides (eelkõige peame silmas Photopointi ja Fotoluksi) on ladu kaupa täis ehk toode kohe käega katsuda ja osta. Ka garantiitööde logistika on päris peeneks aetud ning rikki läinud pildimasina saab tervena tagasi nädala-paari jooksul. Kõik tasuta loomulikult. Mõne teise piirkonna garantiid kasutades pead aga saatma kobaka fotoaparaadi, objektiivi või mõne muu toote teise maailma otsa, edasi-tagasi transpordikulu on kauba omaniku kanda ja ooteaeg takkatraavi määramatu.

Samasugune „hall turg“ on väga levinud ka näites luksuskellade puhul. Kui kellade puhul pole tõesti sügavat vahet, kas sa ootad selle remonti kaks nädalat või kaks kuud, siis fototehnika paarikuuline ooteaeg on vähemalt kirglikule fotograafile paras piin.

Eraldi muusika on väiksemad vidinad. Erinevad odavamad filtrid, adapterid, päästikud jms nodi on tõesti rahvusvahelises e-kaubanduses naeruväärselt odavaks muutunud. Kui asjaga ülearu kiiret pole, siis tasub neid Hiinast osta kolm tükki korraga. Küll kaks neist ikka töötavad, kusjuures rahaliselt võid plussigi jääda ja teise terve eksemplari mõnes ostu-müügifoorumis huugamagi panna. Lihtsalt arvesta sellega, et odav Hiina pahn jääb odavaks Hiina pahnaks. Elu on näidanud, et esialgu töökorras üliodav kola võib kahe nädala pärast olla katkine üliodav kola.

Jälle jõuame ringiga tagasi selle juurde, et odavate asjade välismaalt soetamine ei pruugi olla lõpuks üldse kokkuhoid. Kodumaalt ostetud vidina saab välja vahetada, rikki läinud välismaa kaup aga lendab prügikasti.

Aga kellelt osta? Kas alati tasub fotokettide suured palga- ja poekulud kinni maksta või on ehk mõistlikum minna natuke odavamat teed ja sooritada sisseostud ilma laojäägita kohalikest veebipoodidest? Olgu neil siis paari töötajaga kauba üleandmispunkt ka või mitte? Kui kauba paarinädalane tarneaeg sobib, siis on see justkui maitseasi, teisalt taandub asi jällegi garantiile. Kallimate toodete soetamisel veenduge garantii olemasolus sajaprotsendiliselt ehk küsige margiesindusest alati kinnitus, kas kõnealuse seerianumbriga tootel on Eestis kehtiv garantii. Kui pole, siis nägemist! Oleme kuulnud lugusid, kuidas kõige tavalisemadki kaamerad kaovad kuudeks aasiariikidesse garantiiremonti. Samas oleme kuulnud ka lugusid, kuidas kõige tundmatumgi veebipood müüb ainult Euroopas kehtiva garantiiga kaupa. Ettevaatus ja kontroll ei ole aga kunagi liiast.

Tegime nädalapäevad tagasi ka fotograafide seas küsitluse ning meilegi positiivse üllatusena domineerisid kallima tehnika soetamiseelistustes kohalikud fotokaupmehed. Suur hulk inimesi sooritavad oma ostud ka ostu-müügifoorumite kaudu järelturult, aga raha ei kasvagi puu otsas ja on igati loogiline, et kõikidele ei hakka hammas uuele tehnikale peale.

Mida me nüüd siis öelda tahamegi. Sääst ei pruugi olla sääst, kui odavamalt saadud tootel garantiid pole või selle kasutamisel peate kuude kaupa näpp suus teadmatuses ootama. Igaüks otsustagu ise, kas neile sobivad pikendatud garantiiga tooted või mitte, kas neil on üldse vaja osta uhiuut toodet või mitte. Kuid ummisjalu eBaysse odava tehnika jahile minek või iga euro lugemine kahtlaselt allikalt ostes on igal juhul läbimõtlematu. Iseasi muidugi, kui otsite vanakooli rariteete või kasutatud ülikalleid objektiive, kus hinnavahe lööb kõvematelgi meestel põlved nõrgaks. Oluline on, et hindate riskid enne põhjalikult läbi!

Päris lõpetuseks üks näpuviibutus ka uuringus kõige populaarsemaks fotopoeks osutunud Photopointi suunas – ärge lollitage rahvast näiliselt suurte allahindlustega. Enamus tooteid on neil suuremate konkurentidega ühel hinnatasemel, aga kui üks näitab seda hinda normaalhinnana, siis Photopoint esitleb seda vahel suisa 30 protsendilise soodustusena. Tegelikult on see tarbija tillist tõmbamine ja eksliku mulje loomine, justkui Eesti üks kallimaid fotopoode on teinud enneolematu allahindluse. Tarbijakaitseamet võib sellele tembule läbi sõrmede vaadata, meie toimetus aga mitte.