Kas hea linnupildi saladuseks on hea kaamera või objektiiv? Või hoopis valgus? Äkki hoopis pildistatav lind ise?

Suurepärase pildi saavutamiseks ei piisa vaid kallist objektiivist või kaamerast. See sisaldab endas nii valguse kvaliteeti kui ka selle suunda, kompositsioonivõtteid, teadmisi linnust ja tema eluviisidest, pildistaja asukohast, head tausta, kannatlikkus, visadus jne. Päris palju! Aga vaatame mõnda olulisemat nüanssi, ilma milleta niikuinii midagi välja ei tule.

- REKLAAM -

Foto: Pixabay

Objektiiv ja kaamera

Muidugi, mida pikem on objektiiv, seda lihtsam on linde pildistada, aga see on vaid pool tulemusest. Ülejäänud poole peate ise tekitama. Mida lühem on objektiiv, seda oskuslikum peab olema teie tegevus pildistamisel. Sama loogika kehtib ka kaamera puhul – parema autofookusega saab ikka paremad pildid.

Valgus

Varahommikune ja hilisõhtune valgus on tavaliselt parim aeg lindude pildistamiseks. Nendel aegadel on valgus pehme ja boonusena on linnud ka aktiivsemad. Tänu pehmemale valgusele ei teki linnul karme varjusid ja sulestik tuleb paremini esile.

Foto: Pixabay

Kompositsioon

Hea edu võti on ikka ja jälle foto üldtunnustatud reeglite järgimine – tasub arvestada kolmandike reeglitega – ärge pange lindu pildi keskele, vaid seadke ta põnevamasse asukohta. Raamistage lind ümbritsevate struktuuridega või kasutage hoopis minimalistlikku tausta.

Vaatenurk

Oleme harjunud nägema asju enda silmade kõrguselt, aga vähemalt maas jalutavate lindude puhul on ju vaatenurk oluliselt madalamal. Asetage end nende silmade kõrgusele ja te näete, et asjad paistavad sootuks teistmoodi ning palju huvitavamalt. Linde tuleks peaaegu alati pildistada nende endi kõrguselt. Kaamera ja linnu vahel silmside saavutamisega saate palju intiimsema pildi, pehmem taust ja esiplaan on muidugi lisaboonuseks. Muideks, ka lind kardab teid lamaskil olles oluliselt vähem, kui seistes.

Sihi silmi!

Kui te vaatate linnupilte, siis mis on see esimene asi, mida näete? Loomulikult silm, nagu teistegi elusolendite puhul. Kui palju on silmis valgust, kas näevad need välja tuhmid või erksad, kas on need peegeldamas hirmu, rahulolu vms? Silmad räägivad kõike. Seega tasub ka hea linnupildi puhul keskenduda silmadele. Hoidke linnu silm alati fookuses.

Foto: Pixabay

Jutusta linnust lugu

Jutustage oma pildiga lugu. Üritage edasi anda seda olustikku, kus viibite, seda meeleolu, mis teid valdab. Ühte pilti mahub sageli terve pikk jutt, mis ükshaaval pilti vaadates hakkab vaataja ees lahti rulluma. Vaid dokumentaalne jäädvustus pole see, mis loeb! Kirjeldage linnu looduslikku elupaika, nende omavahelise suhtlemisi, kui pildil on linde rohkem jne.

Ole kannatlik

Linnud on reeglina koguaeg tegevuses, isegi kui see ei paista väga dünaamiline olevat. Nende pildistamine nõuab vaeva ja pingutusi ning kannatlikkus päädibki lõpuks hea fotosaagiga. Kasutage sarivõtet, et alles hiljem parim pilt välja valida – ei suuda keegi ju sibavaid linde fotografeerides alati õigel ajal ühe korra päästikut vajutada. Äre jookse peale esimest “õnnestunud” võtet kohe koju seda imetlema!

Näljane lind on parim modell

Toiduotsingul lind on tihti niivõrd keskendunud oma jahile, et kipub pildistajat ignoreerima. See teeb nende pildistamise veidi lihtsamaks, aga ei tasu ära unustada tähtsat asjaolu – iga pildistaja peaks olema nii vähe häiriv ja segav kui võimalik. Seega vastutustundlik käitumine on meie hobitegevuse üks peamiseid aluseid. Varjuge põõsa taha või peitke end looduslike objektide varju, oodake kuniks lind enam teie peale ei ärritu ja fotograafi ignoreerima hakkab. Külastage teda kasvõi mitu päeva järjest samas asukohas, et lind teie kohaolekuga veidi harjuks.

Kuidas tabada lennult?

Lindude pildistamise üks huvitavaim osasid on muidugi nende tabamine lennult. See on nii algajatele kui ka proffidele keeruline ülesanne. Suur roll on siin heal tehnilisel varustusel. Kõrgemad ISO väärtused, lühemad säriajad ja paremad teravustamisvõimalused annavad hea pildi saamisel lisatuge. Mida väiksem tegelane, seda keerulisem on teda teravalt pildile saada. Suuremate lindudega, kes liuglevad taevalaotuses ringi, on asi veidi kergem. Sestap soovitan esmajärjekorras alustada viimastest, nii saate harjuda oma kaamera eripäradega, proovida erinevat sätteid ja hoida lindu paremini fookuses.

Foto: Pixabay

Taust!

Kas taust on ikka sama oluline kui lind? Jah!!! Kui tegemist ei ole linnu lähivõttega, siis määrab emotsiooni lisaks linnule ka teda ümbritsev taust. Liiga kirju tagaplaan neelab linnu endasse ja seega kaob pildilt „ankur“. Huvitavate tausta värvivarjunditega tuleb pildi meeleolu paremini esile, seega sama tähtis, kui on peategelane pildil, on ka kõik muu. Lahtisema avaga pildistades saame pehmendada esi- ja tagaplaanil olevaid struktuure, tuues sellega paremini esile linnu enda.

Kellest alustada?

Harjutamist tasub alustada julgemate lindudega. Head modellid on inimestega harjunud pardid linnakeskmes asuvas tiigis või jõekaldal ning varblased talvises toidumajakeses. Linnupildistamise õppimise võlu peitubki selles, et tegelikult on igal aastaajal taltsad modellid omast käest võtta. Oluline on ainult see, et fotograafil on aega ja tahtmist!

Foto: Pixabay