Jaga sõpradega


Tegelikult on see täielik müüt, mille järgi paraku paljud algajad joonduvad. 

- REKLAAM -

No kes ei tahaks pildistada nagu proff! Tulemuseks on hoopis pettumus, sest pildid on kas üle- või alasäris, „ära väristatud“ või muul moel ebakvaliteetsed. 

Tegelikkuses kasutavad kogenud fotograafid oma kaamerates erinevaid režiime. Need on seal ka põhjusega – tagamaks pildistamisel lihtsuse, kiiruse ja paindlikkuse. 

Toome lihtsa näite – soovid pildistada lendavat lindu taeva taustal. Täismanuaalse režiimi kasutamise korral on kindlasti suur hulk jäädvustusi nässus, sest kiiresti muutuvad valgusolud ei võimalda saada ühtlase säritusega fotosid. Kord on päike pilve taga ja ilm hämaram. Siis jõuab päike pilve tagant välja ja kogu säritus on untsus. Nende muutustega kohanemine ja kiire reageering on ka oskajale keeruline ülesanne. 

Pigem oleks otstarbekas antud juhul kasutada automaatse säriaja programmi – teie poolt ette antud säriaja jaoks kohandab kaamera teised seadistused ja pildid tulevad jätkuvalt teravad ja saate liikumise „külmutada“. Heledama või tumedama pildi saamiseks saab siinkohal kasutada lisaks särikompensatsiooni. 

Foto: Priit Tammjärv

Lisaks on väga populaarne avaprioriteedi režiim, mis säilitab alati ühesuguse objektiivi sisese ava suuruse ja reguleerib selle järgi muud parameetrid. 

Kui M-režiim oleks sobilik alati ja igas situatsioonis, siis oleks paljudel kaameratel just see üks ja ainus valik. Ometigi see nii ju ei ole. Üldjuhul soovitatakse pildistada palju manuaalreziimis – sellega õpite paremini tunnetama oma kaamera eripärasid ja erinevate seadistuste sobivust erinevates olukordades. Kuid arvestama peab, et vahel on jäädvustamise kiirus hea pildi saamise alus, seega tasub ekstreemsemates olukordades kasutada ka teisi režiime. 

Kokkuvõttes saab öelda, et professionaalid kasutavad küll palju M-režiimi, aga on situatsioone, kus tuleb kasuks valida alternatiivne pildistamisrežiim.

Kaamera valikuvõimalused ei ole niisama igavusest loodud, et küsida teie käest kõrgemat ostuhinda,  vaid ikka selleks, et saaksite igas situatsioonis maksimaalse tulemuse.

 

 

Jaga sõpradega


- REKLAAM -