Anna pildile sügavus

Planeeri kaadrisse mitu kihti. Hea, kui sul on esiplaanil objekt(id) ja taustal veel mitmel tasandil huvitavaid struktuure. Nii lood sellega fotole hea sügavustunnetuse. Lihtsalt kauget loojangut pildistades ei tule just sageli eriti huvitav foto.

- REKLAAM -

Siluetid

Saad omapärase tulemuse, kui sätid vastu päikest pildistades fotole inimeste siluetid. Kindlasti on vajalik, et nad oleksid küljega sinu suunas. Nii saad välja tuua inimese eripärad ja teha ta pildil äratuntavaks. Otse kaamerasse vaatavat inimest on raske jäädvustada, sest varjualal ei tule struktuurid välja ja tulemuseks jääb ebamäärane kujutis. Sageli kasutatakse ka looma ja linnupiltidel sama efekti rõhutamaks linnu/looma olemust koos värvikireva taustaga.

Foto: Priit Tammjärv

Objektide arv

Siin pole rangeid reegleid ja vahel ei saagi pildistatavate objektide arvu valida, aga kui siiski selline võimalus on, siis soovitatakse valida paaritu arv objekte. Olgu nendeks siis linnud loojangus või näiteks inimesed mererannal.  See pidavat vaatajale psühholoogiliselt paremini mõjuma. Ju siis alateadvuses toimuvad reaktsioonid lasevad seda kombinatsiooni paremini seedida ja on meeldivamad.

Pehmed varjud

Enne päikesetõusu ja peale loojangut pildistades on tulemuseks sageli pehmemate kontuuridega varjud. See annab pildile mõnusa tonaalsuse ja emotsiooni. Seega varajane kohalolek võtteplatsil või kannatlik ootamine loojangujärgselt toob omamoodi mahedama tulemuse. Kehvemate valgusolude tõttu tuleb kasutada kindlasti statiivi, sest säriajad venivad hämaras pikemaks.

Peegeldused linnas

Kuigi enamus inimesi eeldab, et päikeseloojangud on puhtalt looduskeskkonna teema, siis tegelikult tasub kuldse tunni ajal kolada ka linnas. Kõrged hooned kipuvad küll varjutama otsest päikest, aga peegeldused nendelt võivad anda väga omapäraseid ja huvitavaid tulemusi. Tasub silmad lahti hoida ja kaamera käepärast.

Foto: Priit Tammjärv

Väldi võimalusel ülesäri

Kui tegemist on ereda päikesega pildi, siis ülesäri kohti tekib paratamatult. Seetõttu tuleks kaamera särituse seaded reguleerida just heledamate alade järgi, vältides nii taeva ülepõlemist. Inimsilmale on meeldivam vaadata pigem alasäris kui ülesäris pilti. Analoogselt toimib ka siluettide pildistamine.